---
title: "Rundstykker og returtemperatur"
description: "Hver torsdag morgen mødes holdet på Fasanvej med kaffe, rundstykker – og en snak om blandt andet den temperatur, der kommer retur fra dit hjem. Det lyder nørdet. Det er det også. Men det er en af de vigtigste knapper på din varmeregning."
date: "2026-09-21"
created: "2026-09-21"
---

[Hjem](https://losningfjernvarme.dk/)

                    [Nyheder](https://losningfjernvarme.dk/nyheder)

                [Rundstykker og returtemperatur](https://losningfjernvarme.dk/nyheder/rundstykker-og-returtemperatur)

# Rundstykker og returtemperatur

Hver torsdag morgen mødes holdet på Fasanvej med kaffe, rundstykker – og en snak om blandt andet den temperatur, der kommer retur fra dit hjem. Det lyder nørdet. Det er det også. Men det er en af de vigtigste knapper på din varmeregning.

Nogle følger aktieindekset. Andre tjekker saldoen på oddset. Her på værket går vi op i noget helt fjerde: returtemperaturen fra dig og dit hjem.

Hver torsdag samles holdet på Fasanvej og gør status over verdens gang i Løsning Fjernvarme. Hvordan går det med forbrugerne? Hvordan går det i driften? Og hvordan ser returtemperaturerne ud rundt omkring i byen? Det hele foregår over en stor stak rundstykker og et par kander kaffe.

**Hvad er returtemperatur egentlig?**

Vi sender varmt vand ud til dit hus. Dit anlæg tager varmen ud af vandet – til radiatorer og varmt brusevand – og sender vandet retur til værket igen.

Jo mere varme dit anlæg får ud af vandet, jo koldere er vandet, når det kommer tilbage. Og koldt returvand er godt. Rigtig godt.

Du kan selv følge din returtemperatur i E|Forsyningsappen. Den skal gerne ligge på 30 grader og aldrig over 36 grader.

**Hvorfor det betyder noget – også for dig**

Når returvandet er koldt, skal vi bruge mindre energi på at varme det op igen. Vi taber mindre varme i rørene på vejen, pumperne skal arbejde mindre, og vi kan udnytte overskudsvarme og varmepumper langt bedre.

Kort sagt: koldt returvand er billigere varme. Og da værket er dit og naboernes, ryger den besparelse ikke i nogens lomme – den bliver i prisen.

**Sådan hjælper du din returtemperatur på vej**

- Kun 2/3 af radiatoren skal være varm fra oven og ned.
- Indstil radiatorerne ens, så den ene ikke skal overkompensere for de andre
- Hold døre lukket mellem rum, hvis du ønsker forskellige temperaturer i rummene

- Hold øje med, om din unit larmer, drypper eller opfører sig anderledes end normalt.
- Få dit anlæg efterset – et forkert indstillet anlæg kan koste år efter år uden at du opdager det.

Er du i tvivl om, hvordan dit anlæg har det, så ring til os. Vi kigger gerne med i tallene sammen med dig.

Vidste du?

- Returtemperaturen er temperaturen på det vand, der løber tilbage til værket, når dit anlæg har taget varmen ud.
- Jo lavere returtemperatur, jo bedre udnyttes varmen – og jo lavere bliver omkostningerne for os alle.
- Lav returtemperatur gør det lettere at bruge overskudsvarme og varmepumper.
- Holdet gennemgår løbende returtemperaturer på Fasanvej.
- Er du i tvivl om dit eget anlæg? Ring til os – vi kigger med.
